poprzednia strona spis treści następna strona
- 7 -

muzyka

Afryka 15
28-29 Stycznia 2005

Jak co roku do Toruńskiego klubu Od Nowa nadciągają fani muzyki reggae i ska a to za sprawą Festiwalu Afryka. W tym roku cały dochód z festiwalu zostanie przeznaczony dla głodujących w miejscowości Goma w Kongo. Festiwal miał charakter dwudniowy wiec każdy mógł znaleść cos dla siebie. W tym roku zostało zebrane 10 tysięcy złotych. Można powiedzieć ze to mało jednak najważniejsza jest inicjatywa i dobra wola wspomagania drugiego człowieka w biedzie.

Piątek.

Skapoint

Toruńska kapela otworzyła Afrykę i od razu zaserwowała mocne uderzenie rytmie ska. Zespół zaprezentował swoje nagrania oraz dwa covery miedzy innymi utwór Tiny Turner i Davida Bowiego "Tonight". Można powiedzieć ze to nadzieja polskiego ska. Oby tak dalej!

Więcej informacji o zespole: www.skapoint.tk

Paraliż Band

Najwięcej ludzi bawiło się właśnie w piątek w rytmach roots reggae prezentowany przez kolejny toruński zespól. Paraliż rozgrzewał publiczność swoimi najlepszymi utworami jak "Wiosna" czy "Getto". Oprócz tego przedstawił również kilka nowych utworów, które niedługo ukażą się na ich długo oczekiwanej płycie.

Więcej informacji o zespole: www.paraliz-band.prv.pl

Pan Profeska

Tych panów z Warszawy nie trzeba przedstawiać. Polskie ska na najwyższym poziomie! Kameleon, Skierniewice czy Komunikacja wspólnie śpiewane przez publiczność nadawały smaku i bardziej mobilizowały zespól. Muzycy od 2003 roku pracują nad debiutanckim albumem.

Więcej informacji o zespole www.panprofeska.prv.pl

Wszystkie Wschody Słońca

Po energicznym reggae i ska na scenie pojawili się panowie z WWS. Prezentują oni muzykę dancehall i dub z elementami etnicznymi, która okazał się nielada gratka dla słuchaczy elektronicznych dźwięków. Pokazał,że nie bez powodu spotykał i grał z takimi zespołami jak Zion Train czy Dub Syndicate.

Więcej informacji o zespole: wws.reggaenet.pl

Habakuk

Na Afryce od wielu lat jedynak w tym roku widać było,że słuchacze oczekiwali czegoś więcej. Cały czas przeszkadzały problemy ze sprzętem, jednak muzycy z Częstochowy robili wszystko, aby wypadło jak najlepiej, i tak tez było. Pokazali klasę! Udowodnili,że są jedna z najlepszych kapel reggae w Polsce.

Więcej informacji o zespole: www.habakuk.art.pl

Lion Vibrations (ex.Zgroza)

Zespół który wprowadził publiczność w pozytywne wibracje a to za sprawą wokalisty. Naprawdę żywiołowa i pełna energii postać. Zespół zaprezentował utwory z działalności Lion Vibrations a także przypomniał kilka utworów Zgrozy miedzy innymi "Segregation".

Więcej informacji o zespole: http://www.lionvibrations.art.pl

Maleo Reggae Rockers

Gwiazda pierwszego dnia Afryki. Koncert poświęcony pamięci Roberta Sadowskiego gitarzysty współpracującego miedzy innymi z Houkiem. Koncert bardzo udany mimo tego ze skończył się o 4.30 rano sala była prawie pełna. Wszyscy oczekiwali na legendę polskiego reggae i stałego bywalca Afryki.

Nie zawiedli się. Koncert bardzo udany, który był podsumowaniem pierwszego dnia Afryki.

Więcej informacji o zespole: www.maleo.kdm.pl

Sobota.

Africonnect

Tak samo jak w piątek kolejny dzień Afryki zaczął młody i ambitny zespół. Zespól gra muzykę roots reggae. To on rozgrzał toruńska publiczność przed gorącym sobotnim wieczorem a zarazem wzbudził zainteresowanie wśród osób nie znających tego zespołu.

Wiecej informacji o zespole: http://www.africonnect.republika.pl

Ultra Justice

Doświadczeni muzycy reggae z trójmiasta zaprezentowali spokojne reggae z elementami dubu. Spokojnie rozbujali toruńska publiczność.

Więcej informacji o zespole: http://linuxpl.com/~webready/uj

Duberman

Jaka muzyka jest najlepsza? Tylko wtedy, gdy robią ją najlepsi muzycy. Na taki pomyśl wpadli muzycy Bakshihsa i Paprika Korps. Świetnie wpasowali się w toruńską publiczność. Zagrali dynamiczne reggae gdzie na pokłony zasługuje wokalista, który świetnie rozgrzał publiczność przed występem Aliansów.

Więcej informacji o zespole: http://www.emzkprodukcja.com/duberman.htm

Alians

Nie trzeba przedstawiać tego zespołu. Legenda a zarazem stały gość Afryki. Cały czas z widowni słychać było tytuły utworów, jakie mają zagrać. Publiczność doczekała się "Sprawy" czy choćby "Bomb domowej roboty". Chyba najlepiej współpracujący zespól z publiczność na tegorocznej Afryce.

Więcej informacji o zespole: www.alians.art.pl

Inity Dub Mission

Kolejny projekt, który zaangażowani sa muzycy Bakshisa. Zespol zagrał razem z Moniką, która teraz cały czas koncertuje z Bakshisem. Muzycy zaprezentowali dub pomieszany z lekka nutka roots reggae. Muzyka bardzo delikatna a za razem energiczna i ciekawa.

Zespół nie posiada swojej strony internetowej.

VavaMuffin

Najlepsza Ragga w Polsce! Tak dosłownie można powiedzieć o Warszawskim zespole. Ich muzyka to stare reggae z elementami roots, dancehallu oraz freestylu. Zespól przedstawił ciekawy program uwzględniając znane już utwory, jakimi są "sekta" czy "Babilon Bandit". Ciekawostka jest to ze jeden z członków zespołu, Pablopavo był częstym gościem kanału irc #reggae.pl.

Więcej informacji o zespole: www.vavamuffin.art.pl

Bakshish

Najbardziej udany koncert tegorocznej Afryki. Bakshis zaprezentował swoje dobre znane utwory, choć ciekawostką był utwór Ilegall wykonywany przez Monikę. Gwiazda sobotniego wieczoru zaprezentowała się bardzo dobrze wykonując swoje najlepsze utwory jak choćby "Gangstars" czy "Daj mi siłę".

Więcej informacji o zespole: http://www.bakshish.webstyle.pl/bakshish

Joint Venture Sound System

Na koniec 15 edycji Afryki wystąpił zespół Joint Venture Sound System. Zespół z gościnnym udziałem Reggaeneratora z Vavamuffin prezentował swoje możliwości. Naprawdę udało im się jeszcze zmusić publiczność do zabawy w rytm muzyki serwowanej z gramofonów mimo ,że koncert zakończył się we wczesnych godzinach rannych.

Więcej informacji o zespole: http://www.activator.reggaenet.pl/jvss.htm

Afryka 15 zakończona. Była dowodem na to,że osoby z różnych subkultur potrafią się bawić przy tej samej muzyce. Publiczność udowodniła ,że na Afryce nie ma przemocy czy innego rodzaju aktu agresji. Naprawdę warto było się pojawić na Toruńskim festiwalu gdyż można było usłyszeć od mocnego punkowego grania do delikatnego reggowego brzmienia. Oprócz starych weteranów Afryki takich jak Alians czy Habakuk pojawiły się młode obiecujące zespoły jak choćby Skapoint, Africonnect czy Duberman. Oby stare zespoły trzymały formę a nowe rozwijały swoje możliwości. Do zobaczenia za rok na Afryce 16!
Skibuśpoprzednia strona spis treści następna strona