poprzednia strona spis treści następna strona

XXI Echa Celtyckie
Dzień Św. Patryka

THE IRISH CONNECTION

Zespół od pięciu lat działający w Warszawie. Przechodził przez różne fazy działalności. Grał zarówno standardy pubowe w nietypowych aranżacjach (z hinduskimi bębnami tabla), jak i irlandzką i szkocką muzykę taneczną. Obecnie granej przez zespół muzyce najbliżej do nurtu world music. Bazując na tradycyjnym repertuarze celtyckim zespół przygotowuje własne aranżacje wplatając elementy tradycji innych krajów (Włochy, Bulgaria, Szwecja). Nie zapomina o współnych muzycznych korzeniach Europy sięgając po pochodzące z czasów średniowiecza tańce. Orientalnego smaku dodają zespołowi tureckie bębny.


Alina Kucznierz - harmona, keyboard, śpiew
Ela Kucznierz - skrzypce
Olga Maracewicz - flet poprzeczny, tin whistle
Patryk "Fizban" Kazimierski - bodhran,
Łukasz Talarek - darabuka, bodhran, riqq
Cezary Waśniewski - śpiew, gitara akustyczna, gitara elektryczna

BELTAINE CELTIC GROUP

Beltaine to jeden z młodszych zespołów na polskiej scenie folkowej.
Początki historii grupy sięgają wiosny 2002 roku. Ich muzyka to współczesne interpretacje melodii irlandzkich oraz bretońskich, wykonywane w niesamowicie energiczny sposób, co powoduje, że ciężko na ich koncercie usiedzieć spokojnie - to, co grają chwyta za nogi i za serca jednocześnie, a każdy ich występ przyciąga wiele osób. Niecodzienne brzmienie grupa zawdzięcza głównie duetowi skrzypcowemu oraz rozwiązaniom aranżacyjnym, wykorzystującym zdobycze współczesnej muzyki. Bogate instrumentarium, oryginalne aranżacje i autentyczna charyzma frontmana stawiają Beltaine w grupie najszybciej rozwijających się młodych zespołów wykonujących muzykę celtycką. Grupę usłyszeć można w wielu miejscach niemal w całej Polsce. W ciągu pierwszego roku działalności dali kilkadziesiąt koncertów. Często grają w pubach. Jak sami mówią bardzo cenią sobie kontakt z publicznością, co zawsze tworzy niesamowity klimat, rodem prosto z Zielonej Wyspy, wzbogacony dodatkowo słowiańską żywiołowością. Wystąpili na wielu dużych imprezach. Sami są współorganizatorami dwóch największych celtyckich imprez na Śląsku: "Irlandzkiej Majówki" oraz "Festiwalu Muzyki Celtyckiej Zamek".

Ania Badura - skrzypce, bodhran
Łukasz "Coolesz" Kulesza - gitara
Grzegorz "Hoody" Chudy - akordeon
Adam "Adams" Romański - skrzypce, bodhran, flażolety, klawisze
Bartek Dudek - gitara basowa
Jasiek Gałczewski - mandolina, harmonijka ustna, bodhran

DANAR

Zespół "Danar" powstał w listopadzie 2003 roku w Poznaniu. Poznaliśmy się w trakcie wspólnego grania na sesjach i w Klubie Muzyki Celtyckiej, podczas wieczorów przetańczonych przy dźwiękach muzyki bretońskiej. Ewelina i Patrycja grały już wcześniej razem w poznańskim zespole Ould Land.
"Danar" to po irlandzku "obcy", "barbarzyńca". Nazwa (z przymrużeniem oka) pokazuje nasz swobodny stosunek do granych przez nas dźwięków. Nasza muzyka chce być kompromisem między tradycją a nowoczesnością, między melodiami, rytmami Irlandii i fascynacją kulturą Celtów a poszukiwaniem własnej tożsamości muzycznej.
Zespół zadebiutował w czerwcu 2004 w Domu Bretanii - miejscu, w którym zawsze zbierali się poznańscy pasjonaci muzyki i tańców celtyckich. Następnie był koncert na Festiwalu Muzyki Celtyckiej w Dowspudzie, z sympatią przyjęty przez publiczność. Historia niedługa - liczymy, że wszystko jeszcze przed nami...

Tomasz Biela - Gitara.
Patrycja Napierała - Bodhran, instrumenty perkusyjne, whistle.
Ewelina Grygier - Low whistle, whistle, drewniany flet poprzeczny

 



poprzednia strona spis treści następna strona