Strona naszego Pisma
nr 9 (czerwiec 2001)Podziemne Pismo Cyniczne Tajniak przy Tajniak S.A. str.

prezentacje - muzyka
poprzednia strona spis treści następna strona

Rodzina Tafijczuków

Zasłużona firma KOKA, wydająca w Warszawie ukraińską muzykę, wypuściła w końcu swoje najnowsze dzieło: płytę rodziny Tafijczuków z huculską muzyką.
Informacja z folderu, rozdawanego podczas koncertu Tafijczuków w Warszawie w styczniu 2001 (cyt. za Ziutkiem z listy muzykant@man.torun.pl):
"Rodzina Tafijczukow pochodzi z wsi Bukowiec położonej w ukraińskiej części Karpat, tworzą ją ojciec i głowa rodu Mychajło Tafijczuk (ur. 1939), jego trzej synowie - Jurij, Dmytro, Mykola i córka Hanna. Ich muzyka to autentyczne i wolne od wszelakich naleciałości brzmienie folkloru huculskiego. Trafijczukowie korzystają z szerokiego zestawu instrumentów tradycyjnych: sopilki, monteliewu, telenki, flojary (flety), trombit, dud, cymbałów i skrzypiec.
Muzyka huculska zamyka się w kilku podstawowych akordach i ma charakter mantryczny. Formuła śpiewu wyczerpuje się w tzw. "śpiwankach", powszechnie kojarzonych jako "kołomyjki" - dwuwierszowych przyśpiewkach ujętych w formę kupletów, wykonywanych z akompaniamentem instrumentu. Jest to jedyna kanoniczna forma śpiewu na Huculszczyźnie. Mychaijło Tafijczuk to jeden z ostatnich koryfeuszy sztuki budowy instrumentów huculskich. Zespół Tafijczuków jest często zapraszany na lokalne wesela i rzadko występuje poza Huculszczyzną. Muzycy oprócz grania parają się także stolarką i kowalstwem.
Debiutem muzycznym kapeli był wydany w 1993 roku we Francji sampler pt. "Musiques Traditionnelles d'Ukraine" z nagraniami naturszczyków kultywujacych rodzimy folklor".
Informacja wydawcy z tej samej listy:
"Huculka" to klasyka muzy huculskiej i ma mnóstwo różnorodnych wersji - jedną z nich wykonali Tafijczukowie w czasie bisów, a w zanadrzu mają jeszcze kilka bliźniaczych, różniących się detalami, no i czasem oczywiście. "Huculka" to jedna z najstarszych form muzycznych na Huculszczyźnie, podobnie jak minimalistyczny taniec "Reszeto", któren mógł się kojarzyć z "W murowanej piwnicy". Notabene bliższy merytorycznie temu ostatniemu był pierwszy z zaprezentowanych tańców - tuż po secie kolędniczym - "Arkan", klasyczny taniec zbójnicki, czyli po ukraińsku - opryszkiwski (opryszki - to lokalny odpowiednik zbójników nękających panów pod wodzą lokalnego Janosika - Dowbusza, historię którego wyśpiewał nam prywatnie nestor kapeli Mychajło Tafijczuk w blisko połgodzinnej śpiwance-kołomyjce. Osoba Dowbusza cieszy się na Huculszczyznie nieprawdopodobnie wręcz żywotnym kultem i szacunkiem). Świat jest z pewnością mały, a Maciej Rychły z Kwartetu Jorgi na pewno słyszał Tafijczuków - gościl blisko dekadę temu ich domu. Niebawem być może Jorgi wzbogacą brzmienie o dudy - te same, które zabrzmialy na koncercie Tafijczuków, zostają bowiem w Polsce i czekają na Macieja.




Rodzina Tafijczuków - Huculszczyzna - muzyka ukraińskich Karpat (Koka 2001) (folk/etno)

  1. Połoniński sygnał na trembitach "Do obiadu"
  2. Kołomyjka weselna "Dziewczynie"
  3. Zabawa weselna "Do spotkania"
  4. Weselna "Barwinkowa" /gdy młodą wyprowadzają zza stołu/
  5. Zabawy drużbów /gdy drużbowie zabierają młodą z domu/
  6. Pożegnanie /gdy młoda żegna się z rodzicami/
  7. Taniec "Młodej do ślubu"
  8. Zabawa weselna /gdy wynoszą drzewko z chaty/
  9. Kołomyjki weselne za stołem
  10. Taniec zbójnicki "Arkan"
  11. Starodawny taniec "Piwtorak"
  12. Starodawny taniec "Reszeto"
  13. Starodawny taniec "Hucułka"
  14. Kołomyjka dziewczęca
  15. Połoniński sygnał na trembitach i rogach
Muzyka i słowa tradycyjne; wykonanie - kapela Rodziny Tafijczuków ze wsi Bukowec', rejon Werchowyna, Iwano-Frankowska obłast'.


Mychajło Tafijczuk - skrzypce, deklamacja /6/
Jurij Tafijczuk - monteliew, trombita /1, 15/, śpiew /9/
Dymytro Tafijczuk - bęben, trombita /1, 15/, śpiew /9/
Mykoła Tafijczuk - cymbały, śpiew /9/
Hanna Tafijczuk - śpiew /2, 9, 14/
Na rogach /15/ zagrali:
Mychajło Boc'winek, Wasyl Maksymiwko, Michajło Sawczuk
Gość specjalny: karpacka przyroda /1, 15/


Nagrano 26-27.06.2000 r. W Studiu Dźwięków Niemożliwych w Warszawie, oprócz Nr. 1 i 15 - na połoninie we wsi Bukowec' 16.08.2000 r.
Nagranie i montaż: Tadeusz Sudnik
Konsultacja: Mychajło Chaj i Ołeksandra Turjans'ka
Hafty: Ola Harasym, Tania Czarna, Kasia Kowalczuk, Irina Maruszeczko

Płyta jest pięknie wydana. Kto widział dwa poprzednie wydawnictwa Koki (Mychajło Chaj "Ukraińska Lira" i Svitlana Nianio "Kytytsi") ten ma przedsmak tego wydawnictwa (kto nie widział, to dodam jedynie, że nie jest to nawet digipack - tylko rodzaj tekturowego pudełka, z napisami jakby wyszły spod starej maszyny do pisania - stylowa rzecz!). Ale ta płyta jest jeszcze piękniejsza - aż miło trzymać ją w rękach. Np. każdy egzemplarz ozdobiony jest ręcznym, huculskim haftem! Zawiera też dwie książeczki - z pięknymi zdjęciami oraz z huculską legendą o stworzeniu świata.
W naszej ofercie mamy tę płytę w wersji polsko-ukraińskiej (chodzi o opisy i teksty we wkładkach) oraz angielsko-ukraińskiej.

http://sklep.terra.pl
kwiat polskiego undergroundu



poprzednia strona spis treści następna strona