Strona naszego Pisma
nr 8 (maj 2001)Podziemne Pismo Cyniczne Tajniak przy Tajniak S.A. str.

prezentacje - muzyka
poprzednia strona spis treści następna strona

Czeska alternatywa w Polsce

Odbywa się właśnie trasa koncertowa czeskiego bigbeatu po Polsce, Białorusi, Krajach Nadbałtyckich i Rosji.

Niektóre czeskie zespoły rockowe czy alternatywne zjeździły już wszystkie czeskie i słowackie kluby. Część z nich koncertowała również w krajach sąsiadujących z Republiką Czeską. Tym najbardziej aktywnym udało się występować w krajach Europy Zachodniej i w Ameryce Północnej. Agencja muzyczna Alternative Music Production (www.rock-jazz.cz) pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej i przy wsparciu ze strony Urzędu Miasta Pragi przygotowała chyba tą najbardziej niezwykłą trasę, jaka mogłaby przyjść do głowy czeskim muzykom rockowym. Podczas gdy czescy muzycy kierują się raczej na zachód Europy, elita czeskich kapel - Už jsme doma , Echt! i MCH Band www.rock-jazz.cz wyrusza w drugą stronę świata. W projekcie miała wziąć udział jeszcze kapela Pluto, które na ostatnią chwilę odmówiła i zdecydowała się rozpaść.

Bardzo trudne przygotowania do trasy zwanej Czeska muzyka w drodze trwały prawie rok. Również muzyków czeka ciężka droga - do pokonania 7.000 kilometrów w autobusie marki Karosa przez Polskę, Białoruś, Litwę, Łotwę, Estonię, do Moskwy i przez Sankt Petersburg z powrotem. Jeżeli uświadomimy sobie, że za występ muzycy nie dostaną honorariów możemy trasę określić jako Czeską misję w drodze.

Wielką nieznaną jest przede wszystkim Białoruś. Wielką przygodą będą z pewnością występy w Mińsku i Grodnie, które to przygotowywał przedstawiciel fundacji "Člověk v tísní"(Człowiek w potrzebie) pan Plavec, który został określony przez białoruskie urzędy jako osoba nie pożądana w tym kraju i wydalony.

Sami muzycy są przekonani o konieczności grania na Białorusi i mimo jego wydalenia zagrają chcąc w ten sposób choć symbolicznie wesprzeć białoruskich muzyków żyjących w izolacji.

Sensem całego projektu jest szerzenie dobrego imienia czeskiej muzyki a szczególnie big beatu. Zwłaszcza w Polsce i krajach Nadbałtyckich Už jsme doma, Echt! i MCh Band mogą przetrzeć szlaki dla innych czeskich zespołów i umożliwić regularną prezentację czeskich wykonawców .


Projekt muzyczny o nazwie Czeska muzyka w drodze przygotowuje czeska agencja Alternative Music Promotion. Jego celem jest przedstawienie czeskiej muzyki alternatywnej i rockowej w tych krajach, gdzie dotychczas nie było możliwości propagowania czeskiej kultury jak i nowych kierunków czeskiej muzyki .
Zespoły, które wezmą udział w projekcie zostały wybrane tak, aby ich muzyka obejmowała swoim zasięgiem wszystko co typowe dla czeskiej sceny, od alternatywy, która zyskała dobry rozgłos szczególnie za granicą, po czeski rock.
Ze względu na wymagania finansowe (zwłaszcza wydatki związane z przejazdem) nie można byłoby sobie wyobrazić tego wydarzenia bez wsparcia ze strony instytucji państwowych. Aby cała akcja mogła się odbyć muzycy zdecydowali się nawet wystąpić bez wynagrodzenia, ponieważ w ten sposób chcą popularyzować czeską muzykę na świecie.
Opiekę nad festiwalem przejęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej, a w przygotowaniu poszczególnych koncertów oprócz AMP wzięły udział urzędy konsularne i Centra Kultury Czeskiej poszczególnych krajów przy współpracy z doświadczonymi miejscowymi organizatorami czy agencjami koncertowymi. Projekt wsparł również Urząd Miasta Stołecznego Pragi. Minifestiwal "w drodze" odbędzie się w następujących miastach: Warszawa, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Krotoszyn, Poznań, Grodno, Mińsk, Kłajpeda, Ryga, Tallin, Sankt Petersburg, Moskwa.

Dlaczego właśnie muzyka alternatywna?

Celem festiwalu jest przybliżenie publiczności zagranicznej tego co najlepsze ze współczesnej muzyki alternatywnej. Czeska Scena mimo, że jej podstawy były założone w latach osiemdziesiątych nie mogła się rozwijać za żelazną kurtyną w nieskrępowany sposób, ponieważ ówczesne urzędy uniemożliwiały muzykom profesjonalizm. Dzięki izolacji z zewnątrz i światem otaczającym niezależna czeska muzyka nie miała tyle impulsów z zewnątrz, co też z drugiej strony dobrze wpłynęło na jej oryginalność - nie miały na nią tak wielkiego wpływu fale anglo- amerykańskiej muzyki pop. Muzyka ta zaczęła więc rozwijać się we własnym kierunku. W tym okresie powstawało wiele zespołów muzycznych, które rezygnowały z komercyjnego wykorzystania muzyki, a w wyniku represji ze strony czeskich urzędów państwowych utworzyły oryginalną muzykę i położyły podwaliny pod pojęciem "Czeska scena niezależna".
Po upadku bloku socjalistycznego i otwarciu granic sytuacja jednak zmieniła się, większość kapel przyswoiła sobie wpływy obce a w rezultacie albo je wykorzystała albo zaczęła kopiować obce wzorce. Z tych, którzy zachowali swoją twarz i swój styl, stopniowo wykrystalizowała się nowa czeska scena, której najlepszych reprezentantów chcemy przedstawić publiczności polskiej. Są to najczęściej artyści i zespoły, których początki twórczości sięgają lat osiemdziesiątych i którzy w swojej twórczości pozostali oryginalni, nie ulegli masmediom i mają coś do powiedzenia uważnemu słuchaczowi. Ich twórczość wypływa z czysto czeskiej tradycji i inspiracji i na tyle różni się od muzyki masowej na Zachodzie, że wzbudza coraz większe zainteresowanie na najbardziej prestiżowych festiwalach muzyki współczesnej na całym świecie. Bez przesady można powiedzieć, że podczas gdy nikogo nie interesuje na świecie czeska muzyka pop, czescy muzycy i artyści niezależni cieszą się dużym wzięciem.

UJD - Už jsme doma

Kapela powstała w roku 1985 w Teplicach. Krótko później doszło do fuzji kapeli z legendarną czeską kapelą FPB. Wkrótce w zespole pojawił się artysta Martin Weliszek.
Muzykę UJD już od początku cechowała punkowa bezpośredniość. W tym wszystkim była jednak wyrafinowana i dobrze opracowana zarówno od strony tekstowej, jak i kompozycyjnej. Muzycy wykorzystywali szeroką skalę dynamicznych instrumentów.
Występy na żywo są pełne niczym nieograniczonej energii. Jeżeli chodzi o charakterystykę stylu, kapela sama opisała swą muzykę jako coś pomiędzy the Residents a Sex Pistols. Można w niej także znaleźć elementy czeskiego folkloru, jazzu lub muzyki poważnej.

Dzięki sukcesom na czeskiej scenie UJD przeniknęli po roku 1989 do europejskich klubów a następnie na kontynent amerykański. W Kanadzie i USA dali już setki koncertów, dzięki którym są tam najbardziej znaną czeską kapelą (kawałki na studenckich listach przebojów). Dzięki sprzedaży i dystrybucji w niezależnych sieciach dystrybucji, kapela ma swoich fanów praktycznie na całym świecie. Dzięki uczestnictwu na festiwalach w South By South West w Austin (Texas) zasłużyli sobie na uwagę prestiżowych czasopism muzycznych takich jak Option i Rolling Stone.

Zobacz też informacje o zespole (oraz dźwięki) na stronach Pepika (http://terra.pl/pepik/ujd.html) oraz oficjalną stronę www.uzjsmedoma.com.

Echt!

Kapelą założył w roku 1988 gitarzysta i wokalista i saksofonista Karel Malik w praskiej gospodzie Klamovka wspólnie z byłymi członkami zespołów Hudba Praha, The Plastic Peope of the Universe i Půlnoc. Rok później Echt! wraz z zespołem Půlnoc zostali zaproszeni na wernisaż pierwszej europejskiej wystawy Andyego Warhola w paryskim centrum Georges Pompidou, gdzie wystąpili także the Velvet Underground, którzy to z tej okazji zeszli się po 20 latach.
Echt! występowali następnie na festiwalach w Niemczech, Francji, i Austrii. W latach 1995-1996 Echt! występowali bardzo sporadycznie ze względu na zaangażowanie Malika i Zatloukala w zespole Hudba Praha. Następnie kapela rozpoczęła ponownie serię koncertów grając swój swoisty pub rock, w którym słychać wpływy country rocka w stylu kapel irlandzkich the Pogues/czy Dubliners, rockabilly i czeskiego undergroundu, które do dziś do najciekawszych imprez koncertowych na czeskiej scenie.
Ciekawostką jest to, że wideoklip do utworu "Gitara" był odrzucony przez czeską telewizję, ze względu na rzekomą drastyczność scen.

Patrz też: www.rock-jazz.cz

Mch Band

Mikolasz Chadima był w latach 70 członkiem legendarnej kapeli Elektrobus (muzyka jazz- rockowa z wpływami muzyki Franka Zappy) oraz Rock and Jokes Extempore Band. W Extempore rozwinął rękopis kompozycyjny- wykorzystywał elementy rocka improwizowanego, jazzu, eksperymentalnej awangardy połączone z intelektualną i kulturalną krytyką polityczną. Oprócz tego działał w kultowej kapeli Kilhets oraz Old Teenagers. Przez długi okres należał do artystów o największej inwencji twórczej i inspiracjach a także do największych nonkonformistów na czeskiej scenie. Jako szef oraz prowadzący zespół Extempore (również sygnotariusz karty 77) był w centrum uwagi czeskiej służby bezpieczeństwa, co uniemożliwiało kapeli jakiekolwiek występy na koncertach. Mimo to udało się Chadimie wystąpić w 1981 roku ze swoimi utworami na festiwalu w Londynie w towarzystwie członków kapel This Heat, The Work, Henry Cow i Art Bears.
Po zakończeniu działalności Extempore założył w 1981 roku MCH Band, początkowo z nazwą tylko na kasetach, ponieważ koncerty odbywały się za każdym razem pod inną nazwą kapeli. W MCH Band zrealizował trzy cykle pieśni. Zawierają one gęsty elektroniczny sound nagranych taśm ze znaczącymi partiami instrumentów dętych, preparowane gitary i na pół recytowane teksty. W roku 1989 kapela wystąpiła na festiwalach we Wrocławiu i Kopenhadze. W tym samym roku przedstawiła się czeskiej publiczności na legendarnym festiwalu dla Armenii.
Od roku 1983 Chadima współpracuje z poetą Ivanem Wernischem, który jest autorem szeregu tekstów ( często w języku niemieckim). Na nowy album zatytułowany Karnawał, sam napisał większość tekstów o socjalno - politycznym zabarwieniu.
Oprócz MCH Bandu współpracuje z innymi muzykami( Peter Binder, Pavel Fajt). Chadima ma swój wkład w rozwój czeskiego soundu awangardowego rocka. Twierdzi, że rock nie jest tylko formą zabawy, ale rodzajem multimedialnego dzieła artystycznego odpowiadającego odczuciom człowieka 20 wieku.

Zobacz też informacje o zespole (oraz dźwięki) na stronach Pepika (http://terra.pl/pepik/mch.html) oraz na stronach AMP www.rock-jazz.cz



Powyższe informacje pochodzą z serwisu http://terra.pl, źródło: Włodek Łukomski/Alternative Music Production, Praga.



poprzednia strona spis treści następna strona