poprzednia strona spis treści następna strona
- -

Gustaff Records prezentuje

Nowe płyty w Gustaff Records

 

Oren Ambarchi - "Suspension" 2LP

Limitowana do 500 egzemplarzy winylowa edycja płyty, która ukazała się w 2001 roku w Touch. Oprócz australijskiego mistrza ambientu znajdziemy tutaj niepublikowane bonusow remixy Jima O'Rourke i Tima Barnesa, Philla Niblocka, Pimmona, Michaela J. Schumachera i Brendana Wallsa. rarytas!

 

Various Artists/Rupert Huber - "Radotopia" CD

Eksperymentalna elektronika - nowe możliwości.
Album "Radiotopia", skompilowany przez Ruperta Hubera (Tosca) jest trzecią częścią współpracy między austriackim Ars Electronic Centre i niemieckią wytwórnią Staubgold, po projekcie "Lume Lume" (min. Alexander Balanescu i To Rococo Rot -staubgold 16) ) i płycie Vladislava Delaya "Naima" (staubgold 23).
Artyści biorący udział w Radiotopii to min: Alexander Balanescu, Rupert Huber, Andres Bosshard, Lukas Ligeti, Sam Auinger, Bruce Odland, Isabella Bordoni, Lorenzo Brusci...
Ta płyta dokumentuje fascynujący projekt dźwiękowo-sieciow-radiowy Radiotopia, zaprezentowany podczas festiwalu open-air Klangpark - Ars Electronica w 2002 roku, największy i najobszerniejszy z rozpoczętych kiedykolwiek projektów na tym festiwalu.
Centrum Raditopii była globalna dźwiękowa baza danych sieci założona przez Augusta Blacka i Norberta Matha. Był to magazyn, bank ogólnie dostępnego materiału dźwiękowego, przekraczającego bariery czasu, miejsca, kulturowe i geograficzne. Każdy, kto miał dostęp do internetu, mógł w tym uczestniczyć. Ta sieciowa dźwiękowa baza danych była podstawą materiału, nad którym pracowali międzynarodowi artyści zaproszeni na festiwal.
Ars Electronica definiuje sam siebie jako "festival for art, technology and society". Te trzy punkty zostały w pełni zilustrowane w projekcie Radiotopia. Festiwal służył jako patron Nowej Muzyki, gdzie muzycy, którzy nigdy wcześniej nie pracowali razem lub nie pracowali z siecią dźwiękową, mogli eksplorować najświeższe możliwości w sztuce muzyki i dźwięku. Radiotopia stworzyła więc utopię w kontekście sztuki, ukazującą konieczność wspólnej pracy, aby znajdować kreatywne i pokojowe rozwiązania problemów i zdolność ludzi do takiej właśnie sukcesywnej współpracy...

 

Mapstation "Version Train"

Najnowsza produkcja Stefana Schneidera (basista To Rococo Rot, wcześniej także w Kreidlerze), tym razem idąca jeszcze dalej w kierunku reggae i minimal-dubu, głównie za sprawą rastamańskiego wokalisty Rasa Donovana, który pojawił się także na poprzednim, pełnym albumie "A Way To Find The Day". Bardzo specyficzne rozumienie reggae przez Schneidera prowadziła w większości utworów poprzedniej płyty pełne fantazji własne życie, a teraz na "Version Train" nabrało nowych kształtów i stało się konkretniejsze... Spojrzenie na różnorodne warianty normalnego w reggae "versioningu" (np. "one riddim album" - jeden "riddim" jest nagrywany w róznych wersjach wokalnych) zostało tutaj potraktowane z elektronicznej perspektywy.
Otwierają się nowe przestrzenie dla charyzmatycznego głosu Rasa Donovana, prezentowany jest nowy wokalista: DJ Scallo (min. w zespole Rasa Donovana i u Tikimana), znane już utwory ("Wake Up", "Gravity") nagrane z nowym instrumentarium i nowymi wersjami wokalnymi.

Kolejnym gościem na "Version Train" jest Martin Brandlmayr, który na codzień gra w wiedeńskim Radianie (Mego, ThrillJockey). Jego gra na perkusji daje utworom więcej głębi i podkreśla pwerkusyjne elementy muzyki...
Wyprodukowana natomiast została płyta w berlińskim studio Tarwatera (Bleibeil) przez Bernda Jestrama.

Dyskografia:
"Sleep, engine sleep" MCD/MLP (Staubgold 2000)
"s/t" MCD/MLP (Soul Static Sound 2000)
"Millenium come" 12" (Domino 2001)
"New Direction" 12" (Staubgold 2002)
"A way to find the day" CD/LP (Staubgold 2002)

 

Sun "Sun"

Kolejna nowa pozycja w Staubgold: australijska nadzieja pop: SUN z Sydney publikuje na na kolońskim do niedawna (teraz już berlińskim) labelu ich długo oczekiwany debiutancki album.
SUN to niezwykły duet: renomowany eksperymentujący muzyk Oren Ambarchi i producent studyjny Chris Townend. Podkreśleniem ich muzycznego pochodzenia jest format ich debiutu: podwójne CD i LP, gdzie na drugim krążku znajdziemy remixy każdego z utworów z płyty, autorstwa samej śmietanki międzynarodowej sceny elektronicznej: Pluramon (czyli Marcus Schmickler), Hrvatski, Rafael Toral, Mapstation (Stefan Schneider z To Rococo Rot), Christoph Heemann, Pimmon, Tom Recchion i Voice Crack.

"Heartfelt melodies and crystalline guitars play throughout throbbing atmospherics. It all makes for soulful listening." (Rolling Stone Australia)

W swojej ojczyźnie, Australii, gdzie album ukazał się nieco wcześniej zespół zebrał pełne euforii oddźwięki z mediów:
"The melodic and harmonic strength of the Beach Boys if they were backed by Tortoise or Low. Endless rewards are to be found" (Juice Magazine)
Rzeczywiście, piosenki SUN płyną z prostotą i ciepłem z głośników. prawdziwe popowe marzenie do wyciągnięcia się i zatopienia... Przedsmak dał już przebojowy "Reach for the sky", opublikowany na ostatniej przekrojowej składance Staubgoldu "Music Out Of Place

Oren Ambarchi wydawał swoje niesamowite eksperymenty gitarowo-elektroniczne w takich labelach jak Touch, Staubgold czy Tzadik i grał z tak róznymi muzykami jak: Fennesz, Otomo Yoshihide, Keith Rowe i Phill Niblock. Producent studyjny Chris Townend wyprodukował nagrania bardzo popularnej w Australii grupy Kiss My Poodle's Donkey i współpracował we własnym studio min. z Portishead.

reakcje prasy niemieckiej:
"Wzruszające melodie, jakie chętnie napisałby sam Ennio Morricone" (MUSIKEXPRESS)
"Wschód słońca na australijskiej pustyni" SÜDDEUTSCHE ZEITUNG
"Wszystkie utwory z tego albumu oddychają rozległością australijskich krajobrazów" (SPEX)
"Top!" (DE:BUG)

 

Gustaff Records



poprzednia strona spis treści następna strona