Sovoir-vivre kulturalnego snoba
Winda i schody
Bardzo ważnym elementem życia młodego coolturalnego snoba, czy to z pokolenia WHY, X, czy też YUPPIE albo innych podobnych ugrupowań mniej lub bardziej clubbingowych, są ruchome schody. Urządzenie to jest formą pośrednią między windą, a schodami właściwymi. Czym charakteryzują się te formy? Jakie właściwości po nich odziedziczyły schody ruchome? Już wyjaśniam nie bardzo zorientowanym w tej materii snobom.
Po pierwsze - winda. Jest to urządzenie ruchome, które służy do przemieszczania się między poziomami (nazywajmy je piętrami). Założenie jest takie, że użytkownik windy stoi, a maszyna, przenosi go sama (podobnie jest z autobusem na przykład, gdy qturalny snob ustąpi miejsca siedzącego staruszce i sam zajmuje stojące). Użytkownik windy nie ma zresztą możliwości poruszania się w windzie na własną rękę - musi całkiem zaufać temu zmyślnemu wynalazkowi.
Po drugie - schody (właściwe). Ten wynalazek także służy przemieszczaniu się między piętrami, jednak założenie, na którym oparto działania mające na celu jego produkcję, brzmi: użytkownik porusza się sam, podczas gdy schody tkwią w bezruchu. Snob ma tu do pomocy ewentualnie poręcz, której może się chwycić w razie zasłabnięcia czy zawrotu głowy.
A teraz sedno. Schody ruchome. Do siebie mają to, że niby to schody, a jednak się poruszają. Czyż nie jest więc tak, że służą i do użytku zarówno biernego, jak i czynnego? Otóż właśnie tak. Po to zostały skonstruowane schody ruchome, żeby ułatwić ludziom poruszanie się z między piętrami. Stanowią dopełnienie, ponieważ okazuje się, że są miejsca, w których wygodniej użyć właśnie ich, niż wdrapywać się po normalnym schodach, lub pchać się do windy.
W związku z tym, że schody ruchome służą nie tylko do stania na nich, stosuje się względem nich pewne umowne zasady. Choć zasady są dla ludzi, a nie odwrotnie, dobrze użyte mogą stanowić ułatwienie w życiu. Oczywiście nie powinno się ich stawiać na piedestale i ubóstwiać niczym świętości - należy pamiętać, że od zasad ważniejszy jest rozum.
Drogie snoby z dużych miast, to właśnie wy najczęściej spotykacie się z ruchomymi schodami w życiu. Pamiętajcie więc o podstawowej zasadzie ich użytkowania, ułatwiającej komunikację sobie i bliźnim. Otóż na schodach, jak i wszędzie, obowiązuje ruch lewo- lub prawostronny (w zależności od obyczajów panujących w danej krainie). A dzieje się tak dlatego, żeby uniknąć wypadków, korków i przyspieszyć podróże. Na autostradach, mimo iż do dyspozycji w danym kierunku mamy kilka pasów, lepiej poruszać się prawą stroną na przykład, żeby pozwolić samochodom jadącym szybciej wyprzedzanie. I tej zasady trzymajmy się właśnie korzystając ze schodów ruchomych. Mimo iż poruszają się one w jednym kierunku, więc nie grozi nam zderzenie czołowe, stojąc na nich, robi się to po jednej ze stron (na przykład po prawej). Dzięki temu osoby, którym się spieszy, a które zgodnie z przeznaczeniem schodów postanowiły skorzystać z nich czynnie, mogą nas bez problemu wyprzedzać. Nie przepychają się, nie depczą nam po piętach, nie awanturują się... Nie powodują sprowokowanej przez nas niezdrowej atmosfery. A przecież o to chodzi, żeby było miło, zdrowo i przyjemnie. Przynajmniej w miarę możliwości.
Szaman Falarek
|