Nabiał
Mleko i jego przetwory
Trwa spór między zwolennikami a przeciwnikami spożywania mleka
przez dorosłych ludzi. Przeciwnicy uważają, że mleko powinny
pić tylko dzieci, ponieważ w wieku kilku lat człowiek
traci zdolności jego przyswajania. U 90% dorosłych ludzi
stwierdzono w śluzówce jelita brak enzymu zwanego potocznie
lektazą odpowiadającego za trawienie cukru - laktozy.
Dowodem tego ma być fakt iż praktycznie żaden dorosły ssak nie pije mleka. Dorosłym ludziom zaleca się więc przetwory mleczne, jak jogurty, kefiry, śmietany, mleko zsiadłe...
Tymczasem doktor Hieronim Motylek uważa, że spożywając stale od urodzenia mleko, nie dopuszcza się do zaniku lektazy i w ten sposób do nietolerancji pokarmowej związanej z mlekiem w większości przypadków nie dochodzi.
Mleko i mleczne produkty są jednak zakwalifikowane przez Motylka do grupy tak zwanej żywności niebezpiecznej, w wyniku spożycia której można nabawić się biegunki, zaparcia lub wiatrów. Nawet niemowlęta mogą się nabawić kolki czy kataru, jeśli na laktozę są uczulone.
Z drugiej jednak strony, jak przekonuje doktor Motylek, mleko, śmietana, sery są niezwykle cennym produktem odżywczym. Zawierają wapń i mnóstwo białka, nie mówiąc już o składnikach mineralnych i witaminach z grupy B.
Jaja
Jaja wzbudzają podobne emocje co mleko i także zakwalifikowane zostały przez europejskie szkoły do nabiału, a przez doktora Motylka do grupy żywności niebezpiecznej. Jaja mogą spowodować różnego rodzaju wysypki, a w bardziej drastycznych przypadkach nawet egzemę lub astmę. Oprócz tego spożywanie nie gotowanych jaj grozi zatruciem salmonellą, co prowadzi do mocnego bólu, ostrej biegunki i wymiotów doprowadzających do odwodnienia organizmu.
Doktor Motylek przestrzega i radzi: jeżeli ktoś zauważy u siebie objawy zatrucia salmonellą, powinien czym prędzej stawić się w najbliższej placówce lekarskiej w celu zasięgnięcia porady i otrzymania skierowania do szpitala, gdzie zostanie otoczony fachową opieką lekarską. Będzie tam otrzymywał systematycznie zastrzyki przeciwbólowe i zostanie podłączony do kroplówki.
Jaja zawierają dużo witaminy B12 i są łatwo dostępnym źródłem białka. Żółtka zawierają niestety dużo cholesterolu, ale za to dostarczają też lecytynę, która zawiera cholinę, która bierze udział w metabolizmie tłuszczu oraz jest składnikiem błon komórkowych i tkanki nerwowej.
Szaman z Plemienia
|