galeria Żyrafki
Tym razem dla wyrażenia swoich myśli Żyrafka zamiast słów użyła kolorów. Artystka ma nadzieję, że czytelnicy nie potraktują tego kawałka sztuki jako nędzngo substytutu ale dostrzegą jego pełnowartościowe znaczenie.
Aby ta niezwykła twórczość malarska stała się bardziej przystępna dla otoczenia Żyrafka poprosiła o jej skomentowanie poBłażeja, wybitnego znawcę ruchomych obazów Disneya.
1. "Masyw Śnieżnika"
Odrzucony projekt logo olimpijskiego Zakopane 2006. A szkoda. Bo ile w tym dwuznaczności. Czerń nocy, biel śniegu. Odwieczna walka mroku z bałwanem. Artystka zdaje się sugerować kto wygra. Ale nie jest pewna. Chyba bałwan, bo ma nos z marchewki.
2. "Światowirówka"
Wymowa dzieła jest jasna i szokująca zarazem. Artystka do tej pory nie dała się poznać publiczności od strony rasizmu. Obraz zdaje się krzyczeć: "Murzyni coś kręcą z białymi".
3. "Parasolka"
Żyrafka ponownie szokuje. Stosuje wstrząsający kontrast zestawiając pozornie sprzeczne sobie: parasolkę słoneczną i ciemną, bezgwiezdną noc. Antynomie są obecne w twórczości malarki od początku, nie mogło więc ich zabraknąć i tu. parasolka i noc; dobro i zło; bezpieczeństwo i niepokój. A my i tak wiemy gdzie Parasolka chodzi na solarium.
4. "Jeden by wszystkie odnaleźc i w ciemności złączyć"
W tym dziele arystka skłania widza do dyskusji o roli celu w życiu. "Żyj, by każdy twój dzień nowym był wyzwaniem" mówiła na wernisażu w Galerii Zniechęta. Wielu krytyków komentuje ten obraz mowiąc, że "Żyrafka ma cela jak baba z wesela".
5. "Zakręcona, zakręcona"
W dzisiejszym świecie pogoni za pieniądzem człowiek nie jest w stanie wlaściwie zinterpretowac czyhających na niego pokus i zasadzek jakie zastawia życie. Jest rozdarty między sferą ducha a swoją materialnością. Szuka wartości stałych. Niestety, bezskutecznie. Kręcąca się w nieskończonośc ziemska płyta zacina się na granicy ludzkiego poznania. Druga interpretacja mówi o tym, że Żyrafka leci na gadżety.
grafika: Żyrafka
opracowanie: poBłażej
|